سه میمون خردمند یا کوشین ساما

سه خردمند یا کوشین ساما

سه میمون خردمند یا کوشین ساما

سه میمون خردمند یا کوشین ساما از پرکاربرد ترین و قدیمی ترین مجسمه های دهه های قدیم است . سه میمون خردمند با تفاسیر مختلف و متفاوت و با اشکال مختلف ساخته و ارائه گردیده است . کوشین ساما یک نام ژاپنی است که بر این تندیس ها گمارده شده است. 

یکی از نامهای پرکاربرد آن سه میمون خردمند است . در این مجال به بررسی کوشین ساما در تندیس هاو ساختار های گوناگون از ابعاد و دید های گوناگون میپردازیم 

 
 

کوشین ساما از ابتدا

سه میمون خردمند(به ژاپنی: 三猿)

 میمون‌هایی سمبلیک در فرهنگ ژاپنی هستند که با کمک هنرهای تجسمی بیانگر: شَر نبین (see no evil) ، شَر نشنو (hear no evil) ، و شَر نگو (speak no evil) هستند.
 

انواع اشکال

Three wise monkeys figure.JPG یکی از میمون ها، میزارو (Mizaru) چشمهایش را می‌پوشاند که بیانگر ندیدن شر و بدی است. میمون دوم، ایوازارو (Iwazaru)، دهانش را پوشانده و بدی نمی‌گوید و میمون دیگر، کیکازارو (Kikazaru)، گوشهایش را می‌پوشاند و بدیها را نمی‌شنود. گاهی میمون چهارمی هم به اینها افزوده می‌شود به نام شیزارو (Shizaru)، که سمبلی است بیانگر این پند: بدی نکن (do no evil)،این میمون گاهی شکم خود و گاهی اندام تناسلی خود را می‌پوشاند یا فقط دست‌هایش را به سینه به صورت صلیب روی هم می‌گذارد.
 
یکی از انواع این مجسمه‌ها در قرن هفدهم روی در معبد مقدس “توشو-گو” در شهر نیکو در استان توچیگی در ژاپن تراشیده شده‌اند.
 

تفسیر حرکات تندیس ها

نقش این سه میمون روی درِ مقبره ایاسو، نخستین فرمانده توکوگاوا، ژاپن هست؛ با شعارِ «گوش بر بدی، دهان بر دشنام و چشم بر زشتی فرو بند» (تصویر و توضیح در کتاب فرهنگ نمادها اثر ژان شوالیه و آلن گربران)

این اندرز اخلاقی شاید همراه یک افسانه بودایی قرن هشتم چینی به ژاپن آمده باشد.

در زبان چینی یک عبارت مشابه در گلچین کنفسیوس هست به معنای ” به آنچه که برخلاف آداب مرسوم برازندگی است نگاه نکن، آنچه که برخلاف آداب مرسوم برازندگی است گوش نکن و آنچه که برخلاف آداب مرسوم برازندگی است نگو” . ممکن است که این عبارت خلاصه شده اندرز کنفسیوس چینی باشد. ممکن است این اندرز از یکی از آموزشهای اصیل زرتشت و  ایران باستان آمده باشد . همان اندرز  ” پندار نیک ، گفتار نیک ، کردار نیک “

این اندرز ها در ادیان توحیدی همچون یهودیان نیز به نوعی ذکر شده است . همانگونه که ذکر شده است در ده فرمان اصلی یهودیت به آن ذکر شده ” دروغ نگویید . زنا نکنید ،نام خداوند را بیهوده بر زبان جاری نکن”

برخی هم این اندرزها را به معتقدات کوشین (Kōshin) ارتباط دادند.

در ژاپن، مجموع این سه میمون را کوشین ساما یا کوشین زوکا به معنای ستاره راهنما می نامند. 

 

مشابه سازی سه میمون خردمند

در دنیای کنونی پس از سالها حرکت در زمینه های ساخت مجسمه ، الگو سازی های گوناگونی تندیس های دیگری از چهره سه خردمند شکل گرفت . مرسوم ترین آنها تصویر انسانی است.

الیاهو گالری توانست با فراهم سازی تنوعی بی مانند از این تندیس ها مجالی بیمانند فراهم آورد . تندیس سکوت و آرامش از تندیس های سگانه خردمند هستند .

سوالات متداول

     پرسش 1 : این مقاله به چه میزان معتبر است ؟

             پاسخ  : منابع

     پرسش 2 : آیا شما پخش این کالاها را برعهده دارید؟

             پاسخ  : بله پخش این کالاها با مجموعه الیاهو خواهد بود

     پرسش 3 : آیا فروش حضوری هم دارید ؟؟

             پاسخ : در صورت هماهنگی با تیم فروش بله فروش حضوری هم داریم.

  •  
مشتری گرامی، نظر به نوسان متداول موجودی و قیمت کالاها، لطفا قبل از هر گونه ثبت سفارش از قیمت و موجودی کالا اطمینان حاصل فرمایید.