صداهای آرامش بخش ASMR چیست؟

صداهای آرامش بخش ASMR چیست؟

آرامش با صدا و تصویر روشی تحت عنوان ASMR می­باشد که در واقع یک روش جدید و امروزی برای ریلکس کردن است؛ این لغت مخفف عبارت autonomous sensory meridian response می­باشد. “واکنش ارادی اوج گیری حسی” نزدیک­ترین ترجمه این عبارت به زبان فارسی است. پس از بیان توضیح کلی این عبارت لازم است دقیق­تر به این سوال پاسخ دهیم که ای اس ام آر (ASMR) چیست؟ به این توضیحات دقت کنید: درگیر کردن حس شنوایی و بینایی افراد در یک زمان، حس آرامش بخش و خوشایند را به فرد القا می­کند؛ ایجاد این احساس برای فرد موجب کاهش اضطراب و استرس خواهد شد. اگر هنوز این مبحث برایتان روشن نشده اصلاً نگران نباشید؛ پیچیدگی بحث را با مثال به ساده­ترین حالت ممکن تبدیل می­کنیم. در این صفحه از گالری الیاهو همه چیز درباره ASMR را بیان می­کنیم تا به طور کامل با این مفهوم علمی آشنا شوید.

 asmr-sound (1)  

بیایید با مثال ای اس ام آر را توضیح دهیم؛ به احتمال زیاد مواقعی که در اینستاگرام گشت و گذار می­کنید، شاهد ویدیوهایی هستید که در آن خرد کرد گچ، بریدن صابون و خرد کردن آن، له کردن اسلایم­های مختلف و یا خوردن انواع غذاها و نوشیدنی­ها با صدای بلند صورت می­گیرد. توجه داشته باشید که ای اس ام آر هر شخص می­تواند با دیگری تفاوت داشته باشد؛ بدین معنا که هر فرد ممکن است با دیدن سوژه خاصی، حس آرامش به همراه از گِس گِس (به اصطلاح مور مور) در نواحی گردن و سر ASMR به او دست دهد.

تمامی این ویدیوهایی که منتشر می­شوند پدیده­ای هستند به نام ASMR؛ این عمل به طور مستقیم با کمک حس بینایی و شنوایی بر گیرنده­های عصبی تاثیر می­گذارند و حالت خلسه یا تهی در افراد ایجاد می­کنند. با دیدن یک ویدئوهای اینچنینی می­توانید ای اس ام آر مختص به خود را پیدا کنید. جالب است بدانید که ضبط این ویدئوها برای اینکه چند بعدی به نظر برسند، نیاز به تجهیزات خاص و میکروفون­های قوی دارد؛ اگر با هدفون یا هندزفری آن­ها را نبینید، حس واقعی آن را درک نخواهید کرد!

asmr-sound (1)

پدیده ASMR چیست؟

پدیده یا شگفتی ASMR اوایل در یوتیوب یکی از پرطرفدارترین ترندها بود؛ همین موضوع سبب آشنایی افراد بیشتری با این پدیده شد. در ایران این پدیده کمی ناشناخته است که البته امروزه اینستاگرام (که در ایران خیلی محبوب است) موجب آشنایی بیشتر ایرانی­ها با این پدیده شده است. در ویدئوهای اینچنینی با ایجاد و تولید صداهای آرام بخش به همراه تصاویر، حواس شنوایی و بینایی افراد را درگیر می­کنند؛ نتیجه این درگیری ناخودآگاه، به وجود آمدن حس آرامش و خواب آلودگی خواهد بود.

اگر با دیدن ویدئو ASMR حس خاصی نداشتید خوب است بدانید این حس برای تمام افراد ایجاد نمی­شود؛ برخی افراد هستند که احساس آرامش از طریق این پدیده را هیچگاه تجربه نمی­کنند و البته بعضی با هر سوژه ای اس ام آری تحریک نمی­شوند. برخی نیز اذعان دارند که نه تنها این پدیده برایشان آرامشی ایجاد نمی­کند؛ بلکه موجب اذیت شدنشان نیز می­شود!

asmr-sound (1)

روش های ASMR برای چه کسانی مناسب است؟

تجربه به ما آموخته افرادی که از روش ASMR لذت می­برند، ارتباط مستقیمی با فرایند مغز خود دارند؛ همچنین این افراد تمایل زیادی به تجربه کردن سفرهای جدید و یا خوردن غذاهای جدید و متنوع دارند. عموماً این افراد لذت بیشتری از ای اس ام آر می­برند و این پدیده به آرامش و ریلکس کردن­شان کمک شایانی می­کند. یکی از روش­هایی که مانند ASMR موجب ایجاد شدن حس آرامش در افراد می­شود، مانترا است.

حتماً برای شما سوال پیش آمده است که مانترا چیست؟

باید بگویم که مانترا روشی برای تخلیه بارهای منفی از افکار و روح است که روشی کاربردی و کمی عجیب می­باشد. در این روش شما با تکرار آواها و ذکرهای تک هجایی، موجب تخلیه بارهای منفی از بدنتان خواهید شد؛ در نتیجه انرژی مثبت به بدن و روح شما القا خواهد شد.

asmr

انواع مختلف ASMR

باید بدانید که این پدیده روش­های بسیار متنوعی دارد و نمی­توان تمامی این روش­ها را در یک صفحه جمع آوری کرد. ما در این صفحه آشناترین موارد ای اس ام آر را برای تقریب به ذهن شما بیان کردیم.

asmr eating یک روش خاص است که شامل خوردن غذا و نوشیدنی­های مختلف می­باشد که با صدای ملچ و ملوچ همراه است. جالب است که این روش دو منظوره است و مصادیق معکوس دارد؛ ای اس ام آر ایتینگ برای کم کردن اشتها در افراد به کار می­رود. معمولاً شخصی که کنترل کمی در اشتهای خود دارد، می­تواند با تماشای این سبک ویدئو در برابر غذای مورد علاقه خود کنترل بیشتری داشته باشد. تاثیر معکوس این روش آنجاست که در برخی افراد این روش به گونه دیگری عمل می­کند و فرد با دیدن ویدئوهای اینچنینی، اشتهای بیشتری پیدا می­کند. امیدواریم که ASMR خود را پیدا کرده و همواره در زندگی از رنگ زیبای آرامش برخوردار باشید.

 

 

مشتری گرامی، نظر به نوسان متداول موجودی و قیمت کالاها، لطفا قبل از هر گونه ثبت سفارش از قیمت و موجودی کالا اطمینان حاصل فرمایید.