گلدان گل سرخی -سرامیکی

گلدان سرامیک

در این مجال به بررسی گلدان گل سرخی -سرامیکی  از نظر زیبایی شناسی ،ابعاد ، مصارف و کاربردها در بافت ایران میپردازیم.

لطفا قبل از مطالعه این بخش مطالب گزشته در رابطه با تاریخچه سفال و سرامیک در ایران  و همچنین تفاوت سفال سرامیک و چینی را مطالعه نمایید .

مصارف گلدان سرامیکی

همانطور که در مقاله قبل ذکر شد ، گلدان های سرامیکی از دیر باز در فرهنگ و هنر ایرانیان حضور داشتند. گلدان ها با 3 کاربرد گوناگون وارد چرخه کاربردی ایران گردید :

1-جهت نگهداری مواد (خوراکی یا غیر خوراکی)

در زمان های گزشته نگهداری مواد غذایی و مواد مصرفی چون ادویه ها و .. بسیار سخت بود .

نگهداری در کیسه های پارچه ای به راحتی امکان پذیر نبود و صندوق چه ها نیز به دلیل عدم امکان نگهداری و مشکلات درب آن کارامد نبود .

مواد آشامیدنی همچون آب را که در هیچ یک نمیشد به درستی نگهداری کرد . به همین دلیل از گزشته استفاده از کوزه و گلدان رونق فراوان داشت.

2-جهت دیزاین و در طراحی داخلی 

در گزشته ای نه چندان دور کالای گلدان از یک کالای تاثیر گزاردر چیدمان و زیبایی به شمار میرفته است. همانگونه که قبلا ذکر شد. اروپایی ها علاقه شایانی به کالاها و مخصوصا گلدان های چینی از خود نشان میدادند و مورد نظر آنان قرار گرفته بود . 

3-جهت نگهداری گلدان در خانه

برای بررسی دلایل نگهداری و استفاده از گلدان های سرامیکی به خصوص زیر شاخه چینی ، میبایست به تاریخچه ورود گیاهان آپارتمانی به زندگی ما بپردازیم.

 

تاریخچه ورود گیاهان آپارتمانی به زندگی ما

برای بررسی تاریخچه ورود گیاهان آپارتمانی به زندگی ما به مراحل آن به طور مختصر میپردازیم.

 

اهلی کردن گیاهان زراعی 

  در دوران نوسنگی، بشر  اولیه شروع به یکجا نشینی میکند . یکی از عوامل یکجا نشیشنی شروع گشت و نگهداری گیاهان مصرفی و مورد نیاز در اطراف خود و استفاده از آن برای مدت زمان بلند مدت بود .  به جرات میتوان گفت  در آن زمان بیشتر از توجه به ظاهر گیاهان و زیبایی های آنها توجه به مصر و کاربرد در اولویت بوده است.

 

اولین نشانه از گیاهان غیر زراعی 

اولین نشانه های تاریخی از گیاهان غیر زراعی به حدود ۶۰۰ سال قبل از میلاداست .در شهر بابل (واقع در عراق امروزی) باز میگردد. پادشاه نبوکدنصر دوم برای همسرش آمیتیس باغی مشابه زادگاهش، که نقل شده اهل آشور یا ایران بوده، آماده کرد. این باغ‌ یکی از شگفت انگیزترین باغ‌های عصر باستان بوده که با درختان نخل و سرو و گل‌های رنگانگ پر شده بود.

 

ورود گیاهان به نگرش یونان ، مصر و روم 

 روایت شده است این سه قدرت برای نشان دادن زیبایی و بزرگی املاکشان از گیاهان تزئینی و دکور استفاده مینمودند . 

 

ورود گیاهان به گلدان 

در روایات آمده است مصری ها و یونانیان توجه بسزایی در نگهداری گیاهان داشتند . تا جایی که پای گیاهان به داخل فضای منزل و گلدانهای سفالی کشیده شد .  و در عین حال رومی ها به دلیل علاقه به گیاهان رنگی و بزرگ استفاده از گلدان در گلدان های بزرگ مرمری را جایز میدیدند . 

 

ورود گیاهان مینیاتوری 

 ژاپنی ها  و چینی ها بت قلمه گیاهان جنگلی در گلدان های کم عمق کاشتند و ساقه یک درخت بالغ را در فضای یسته به شکل مینیاتور پرورش دادند

 

احیا در زمان رنسانس 

 بعد از سقوط امپراتوری رم، گیاهان آپارتمانی در اروپا به کلی نابود شدند. تنها راهبان بودند که این گیاهان را در کلیساها یا مکان‌های مذهبی خود نگه می‌داشتند. آنها همچنین به پرورش سبزیجات و میوه علاقه‌مند بودند.

 

  اما در دوران رنسانس استفاده از گیاهان آپارتمانی دوباره شکل گرفت و ثروتمندان و اشراف زادگان از طریق این گیاهان، دارایی‌های وسیعشان را به نمایش می‌گذاشتند.

بر همین اساس، افراد متمول نارنجستان‌هایی را برپا ساختند که جز اولین گلخانه‌های اولیه به حساب آمده و از آنها برای پرورش مرکبات در ماه‌های سرد زمستان استفاده می‌کردند.

ورود کریستف کلمب 

پس از کریستف کلمب و کشف‌های او، افراد ثروتمند تمایل به نمایش گیاهان خارق العاده و عجیب و غریب از سرتاسر اقیانوس‌ها داشتند. که بوجود گلخانه‌ها امکان پرورش و نگهداری از این گیاهان مهیا بود.

دوره ویکتوریا 

انقلاب صنعتی همراه با پیشرفت در معماری اجازه داد تا مردم خانه‌های گرم‌تر و با نور طبیعی بیشتر داشته باشند. کتاب‌های راهنما در زمینه باغبانی و گیاهان آپارتمانی نیز در دسترس قرار گرفت و تمایل برای کاشت و پرورش گیاهان در خانه افزایش یافت.

ایجاد دفترهای مدرن و بالا رفتن اهمیت روزهای کاری موجب شد که مردم به داشتن گیاهان آپارتمانی تمایل نشان بدهند. گیاهان بادوام که در فضاهایی با نور کم و محیط خشک مقاوم بودند برای زنده کردن فضای دفاتر کار و محیط کار استفاده می‌شدند. کم کم این گیاهان از محیط‌های کار به خانه‌ها هم منتقل شدند.

4- یک وسیله مکملی و انرژی زا

مدتهاست گلدان سرامیک به عنوان وسیله ای برای ایجاد انرژِ و زیبایی خواص در محیط به کار میرود . در چیدمان مدرن امروزی بسیاری نه برای استفاده از حالت گلدان بلکه برای انرژی که در طرح و نقش آن نهفته است استفاده مینمایند . این کارای و زیبایی ها گاهی از نقش های آنها شامل میشود . گاهی از متریال های ساختاری گلدان های سرامیکی . 

در انتهای این نکته قابل ذکر است. :

گلدان بخش جدا ناشدنی از نگاه و نظر مردمیان است. گاهی میتوان یک تاریخچه یک هنرو یک اثر هنری از یک گلدان دید و در آن زیبایی را لمس نمود . 
اما متاسفانه با کنش های اقتصادی موجود در ایران کیفیت برخی از گلدان های سرامیکی از نظر لعاب و متریال مصرفی به شدت کاهش یافته است. و میبایت بیشترین دقت را در انتخاب انجام داد. 

گلدان گل سرخی

این سبک از گلدان ها یکی از شاخه های گلدان های الیاهو گالریست که با تنوع بیمانند و قیمت مناسب توانسته است رضایت عزیزان در این زمینه را به خود جلب نماید. 

توجه شما را به گوشه ای از تنوع گلدان گل سرخی -سرامیکی  موجود در الیاهو گالری جلب مینماییم .:

گلدان گل سرخی C گلدان گل سرخی D_1 گلدان گوی تک شاخه گل سرخیT_1
گلدان نیم پارچ بزرگ دودسته گلدان تک شاخه گل سرخH_2 گلدان تک شاخه گل سرخیH_1
گلدان گل سرخی D_2 گلدان گل سرخO-1 گلدان گل سرخی A_2
گلدان نیم پارچ بزرگ تک دسته گل سرخ گلدان گل سرخی A_1 گلدان تک شاخه گل سرخH_4
گلدان گل سرخی F_1 گلدان گل سرخی A_4 گلدان گل سرخی D_3
گلدان گل سرخی A_3 گلدان گل سرخی j گلدان گل سرخیB-1
گلدان گل سرخی E گلدان تک شاخه گل سرخیH_3 گلدان گل سرخ F_2
گلدان گل سرخی C_1 گلدان گل سرخی C_3 گلدان گل سرخی C_2
گلدان سرامیکی زنبیلی گلدان سرامیکی تپل گلدان گوی تک شاخه گل سرخT_3
گلدان گل سرخی O_2 گلدان گوی تک شاخه گل سرخT_4 گلدان گوی تک شاخه گل سرخT_2
 

سوالات متداول

     پرسش 1 : ایا گلدان های شکستنی هستند؟؟

             پاسخ  : بله این گلدن ها شکستنی هستند و نیازمند مراقبت

     پرسش 2 : آیا به صورت تک جعبه ارائه میشوند؟؟

             پاسخ  : بله به صورت تک جعبه ارائه میشوند

     پرسش 3 : آیا پخش عمده این کالا ها رو نیز دارید؟؟

             پاسخ : بله کلیه کالاها با 2 قیمت مختلف جهت مغازه داران و مصرف کنندگان ارائه میشود .

مشتری گرامی، نظر به نوسان متداول موجودی و قیمت کالاها، لطفا قبل از هر گونه ثبت سفارش از قیمت و موجودی کالا اطمینان حاصل فرمایید.