فنگ شویی چیست؟

fengshooei

فنگ شویی چیست؟

مهم­ترین سوالی که قرار است در این صفحه پاسخ آن را مفصل بیان کنیم این است؛ فنگ شویی چیست؟ اگر در زمینه دکوراسیون مطالعاتی داشته باشید، شاید این کلمه بارها به گوش شما رسیده باشد؛ اما سوال اینجاست که معنی و مفهوم این عبارت چیست؟ اگر می­خواهید درباره این اصول آرام­بخش چینی که تاثیر فراوانی بر دکوراسیون دارد اطلاعات بیشتری داشته باشید، تا پایان این صفحه ما را همراهی کنید.

این لفظ چینی از لحاظ لغوی به معنای باد و آب است. معنی فنگ شویی خیلی گسترده­ تر از معنای لغوی آن است؛ بنابراین لازم است که کمی تخصصی ­تر به آن بپردازیم. از لحاظ مفهومی معنی فنگ شویی به یک سیستم متافیزیکی و یا شبه فلسفی توصیف شده و هدف اصلی از به کار بردن این روش، هماهنگ کردن افراد و محیطی که در آن قرار دارند، می­باشد. معنای کاربردی این عبارت چیدمان لوازم منزل بر اساس اصول تعریف شده­ای است که امروز در گالری الیاهو قرار است به آن بپردازیم. این روش راهکارهایی را در دل خود دارد که کمک بسیار زیادی به آرامش جسم و روح خواهد نمود.

فنگ شویی

فنگ شویی ارتباط ویژه­ای با روش­های فلسفه و تائو (شناخت بی­واسطه زندگی که یک راه و رسم چینی است) دارد؛ این عناوین به طور کلی می­خواهند بگویند که اصل ارتباط اشياء و انسان­ها موضوعی مهم و ویژه است و در صورت کشف رازهای این زمینه، نتایج مفید، موثر و آرام بخشی به دست خواهد آمد.

باد و آب عنصرهای اصلی در چین باستان محسوب می­شوند که از به وجود آورندگان طبیعت و انرژی ماوراء هستند. جالب است بدانید که یک محقق چینی به نام جئو پو که سال­ها به دنبال ریشه اصلی این کلمه در میان کتاب­های عتیقه و همچنین تفسیرهای گذشتگان مشغول بوده است، به این نتیجه دست یافت:

 

فنگ شویی 1

فنگ شویی یکی از پنج هنر متافیزیک چینی محسوب می­شود و به عنوان هوش علم و همچنین فراست دسته­بندی شده است. اگر علاقه به کشف رازها دارید و می­خواهید اطلاعات کامل­تری را از فنگ شویی و تاثیر آن بر دکوراسیون خانه بدانید، این مطلب را تا انتها دنبال کنید. گالری الیاهو از جمله فروشگاه­های ایرانی است که لوازم مربوط به فنگ شویی را به صورت اختصاصی در دسته کالای دکوراتیو عرضه می­کند. برای مشاهده این محصولات اینجا کلیک کنید.

 

 

اصول مهم یین و یانگ در فنگ شویی

در فنگ شویی دو اصل مهم وجود دارد به نام یین و یانگ؛ این دو اصل در فنگ شویی بسیار مهم و ضروری هستند. در باطن این دو اصل معتقدند که مابین یین یا زنانگی و یانگ یا مردانگی، عدالت امری واجب و ضروری است. چراکه در این اعتقاد پایه و اساس زندگی بر این امر بنا شده که خوبی، شادی، موفقیت و خوشی ویژگی­های زن می­باشد و مرد با حضورش تعادل میان آن­ها را رقم خواهد زد. در آخر این دو کنار هم نتیجه دلخواه را به دست خواهند آورد.

با همه این اوصاف که زن و مرد باعث ایجاد تعادل هم می­شوند، قانون تائوئیسم یا همان تائو معتقد است که علاوه بر تعادل در بین زن و مرد، تضاد هم وجود دارد؛ همین موضوع باعث عدم ایجاد تعادل در بین آن­ها خواهد شد. اگر بخواهیم کمی رک باشیم باید گفت که اصول فنگ شویی از یک سوال تشکیل نشده که بتوان با یک پاسخ معین، به پرسش­ها درباره­ی آن جواب داد. ما در ادامه قصد داریم که مفاهیم را ساده­تر کنیم تا درک کردن آن راحت­تر صورت گیرد.

 

اصول یین یانگ

 

با وارد شدن به اصل فنگ شویی، با دنیایی روبرو خواهیم شد که قِدمت آن بیش از هزاران سال تمدن شرق را در خود جای داده است. سنت مربوط به فنگ شویی بر این باور است که با توجه به سلسله مراتب، همه چیز از پنج عنصر اصلی می­باشد. این 5 عنصر عبارتند از: آب، آتش، فلز، زمین و چوب. هر کدام از این عناصر را با رنگ مختص به خود نمایش می­دهند؛ طبق اصول فنگ شویی، دکوراسیون زیبا زمانی شکل می­گیرد که این پنج ترکیب به درستی در کنار یکدیگر قرار گیرند. توضیحات این عناصر به همراه رنگ­های مختص به هر کدام را در پایان این صفحه ذکر خواهیم کرد.

اصول یین یانگ2

با توجه به توضیحاتی که در قسمت بالا داده شد، دریافتیم که هر کدام از این پنج عنصر می­توانند اثرات متقابلی بر روی هم بگذارند؛ حتی می­توانند فعل و انفعالات سازنده یا مخرب به وجود آورند. به مثالی که در این گفتار است توجه کنید: آب باعث رشد درختان و تشکیل چوب می­شود‌، چوب به وسیله­ی آتش می­سوزد و از بین می­رود، آب نیز آتش را خاموش می­کند. این موارد نمونه ­های اثرات متقابل عناصر بر یکدیگر هستند؛ عناصر دیگر هم به همین ترتیب مانند یک چرخه طبیعی روی هم تاثیرات سازنده یا مخرب دارند. شما با توجه به رعایت اصول فنگ شویی و درنظر گرفتن تاثیرات عناصر بر یکدیگر، می­توانید از قانون فنگ شویی در دکوراسیون استفاده نمایید.

 

نقشه انرژی فنگ شویی

انرژی فنگ شویی یا همان باگوا یکی از مسائل مطرح شده در تائو است و 8 عضو یا نماد دارد. خوب است بدانید که باگوا این امکان را می­دهد تا به راحتی بتوانید بین مناطق و اشیاء گوناگون منزل یا محیط کار، ارتباطات مستقیم و موثر را درک کنید. به بیان دیگر باگوا یک الگوی نقشه برداری از محیط خانه شما است و شما به وسیله اصولی که باگوا دارد، می­توانید محیط منزل خود را سرشار از عشق، سلامتی، محبت و ثروت کنید.

برای مثال شما می­توانید جهت تعیین نحوه قرار گرفتن مبلمان یا دیگر وسایل منزل، از اصول باگوا استفاده کنید؛ استفاده از این اصول می­تواند به معنای بهره­وری حداکثری از لوازم موجود در دکوراسیون هم باشد. قابل توجه است که مهم­ترین اصل برای استفاده درست از نقشه باگوا، بخش ورودی خانه و بخش کالاهای فنگ شویی و به کار انداختن انرژی در آن قسمت­ها می­باشد.

نقشه انرژی

 

فراموش نکنید که برای داشتن یک دکوراسیون شیک، شما باید خانه را به بخش­های مختلفی تقسیم کنید. برای مثال محلی که به فضای خردمند معروف است برای این است که شما کتاب­ها و کتابخانه خود را در آن بخش قرار دهید.

طراحی عشق

 

پس از اینکار نوبت به طراحی فضای عشق است؛ در قسمت عشق خانه، باید فضایی را

 طراحی کنید که همیشه عشق و محبت و عاطفه در آن بخش برقرار باشد. می­توانید این کار را با قرار دادن یک قاب عکس که مربوط به مراسم ازدواج شما است انجام دهید و با لوازم تزئینی، کمی دوز رمانتیک بودن این بخش را افزایش دهید.

 

 

ظروف برنجی و مس در دکوراسیون خانه چه تاثیری دارد؟

در ابتدای این صفحه بیان کردیم که فلز یکی از پنج عنصر فنگ شویی است و از این حیث استفاده از لوازم و ظرف­های فلزی در خانه، موجب به وجود آمدن فرمی شیک و جذاب در دکوراسیون خواهد شد. البته فراموش نکنید که این موضوع به تِم اصلی دکوراسیون نیز بستگی خواهد داشت. اگر جزء آن دسته از افرادی هستید که علاقه زیادی به داشتن دکوراسیون شیک و مجلل دارند، باید بدانید که استفاده از ظروف برنجی و فلزی یکی از بهترین گزینه­ها برای رعایت اصول فنگ شویی است.

یکی از مزایای استفاده از ظروف برنجی، تنوع بالای این ظروف در طراحی و رنگ بندی است؛ این موضوع سبب می­شود که شما بتوانید با هر تِم دکوراسیونی، ظرفی مناسب و سِت پیدا کنید. در کشور هند خیلی از مردم برای رعایت اصل فنگ شویی، از ظروف برنجی مینا کاری شده استفاده می­کنند. شما نیز می­توانید با انتخاب انواع مختلف ظروف برنجی که با روش­های مختلفی مانند مینا کاری زیبا شده­اند، چیدمان خانه خود را رنگارنگ و زیباتر کنید.

تکمیل عناصر فنگ شویی در طراحی دکوراسیون موضوعی است که از اهمیت بالایی برخوردار است؛ شما می­توانید با استفاده از لوازم مختلف مانند آبنما یا شمع و… سطح فنگ شویی دکوراسیون خود را ارتقاء داده و عناصر موجود در آن را بیشتر با یکدیگر هماهنگ و ست کنید.

پنج عنصر اصلی فنگ شویی

همانطور که گفتیم برای داشتن فضایی آرام و سرشار از عشق و محبت و ثروت، باید اصول اولیه عناصر فنگ شویی را رعایت نمایید. این عناصر بر اساس فصل­های سال تاثیرگذاری متفاوتی دارند. جالب است بدانید که هر یک از این عناصر نشان دهنده رنگ، شکل و زمینه خاصی است که این موضوع نیز بر میزان تاثیر آن­ها دخالت دارد. ما در این بخش برای آشنایی بیشتر شما، توضیحات کامل­تری از مشخصات این 5 عنصر را بیان خواهیم کرد.

   1. عنصر زمین

 • کیفیت: زمینی، خود مراقبتی و پایداری
 • شکل: صاف و مربع
 • رنگ: قهوه­ای، نارنجی، زرد
 • فصل: بهترین فصل­ها برای انتقال انرژی این عنصر هر چهار فصل بهار، تابستان، پاییز و زمستان است
 • زمینه: سلامتی دانش و مشارکت

    2.عنصر فلز

 • کیفیت: کارآمدی زیاد، دقیق و قابل ارزیابی
 • شکل: کروی و دایره
 • رنگ: سفید و فلزی
 • فصل: بهترین فصل برای انتقال انرژی این عنصر پاییز است
 • زمینه: افراد مثبت اندیش و کودکان

   3. عنصر آب

 • کیفیت: روند آن رو به پایین است؛ همچنین روان و متحرک
 • شکل: انحنادار
 • رنگ: مشکی
 • فصل: بهترین زمان برای انتقال انرژی این عنصر فصل زمستان است
 • زمینه: داشتن حرفه و دانستن راه زندگی در این عنصر مؤثر و مثبت است

    4. عنصر چوب

 • کیفیت: گستردگی و نشاط، رو به بالا
 • شکل: ستونی و مستطیلی
 • رنگ: سبز و آبی
 • فصل: مناسب­ترین فصل برای انتقال انرژی این عنصر بهار است
 • زمینه: خانواده و ثروت

    5. عنصر آتش

 • کیفیت: داشتن شور و هیجان، روشنایی، درخشندگی
 • شکل: مثلث و نوک تیز
 • رنگ: قرمز
 • فصل: تابستان سرشار از تاثیرگذاری و انرژی مثبت در عنصر آتش است
 • زمینه: شهرت و فراوانی

 

خرید محصولات فنگ شویی

رسیدن به آرامش با اصول دکوراسیون موضوعی است که در دنیا از محبوبیت خاصی برخوردار است؛ جا دارد که ما برای دیدن زیبایی بیشتر در زندگی و داشتن حس بهتر، هرازگاهی دکوراسیون محیط زندگی خود را تغییر داده و همیشه رو به پیشرفت زندگی کنیم. فروشگاه­ های مختلفی برای خرید کالای دکوراتیو و یا محصولات فنگ شویی وجود دارند؛ اما اعتماد به یک فروشگاه برای اولین خرید، همیشه کار دشواری است.

گالری الیاهو یک فروشگاه معتبر در زمینه فروش محصولات دکوراتیو است؛ شما می­توانید محصولات فنگ شویی را در این فروشگاه با بهترین کیفیت و قیمت مناسب خریداری کنید. البته الیاهو فقط یک فروشگاه معمولی نیست؛ ما در اینجا با بهترین تولیدکنندگان کالای دکوراتیو قرارداد همکاری امضاء می­کنیم. برخی از کالاها را نیز از کشورهای مختلف وارد می­کنیم تا مشتریان ما بهترین­ ها را با مناسب­ترین قیمت داشته باشند. گالری الیاهو در زمینه صادرات کالای دکوراتیو نیز فعالیت­ های خاصی دارد که در مجالی دیگر به آن خواهیم پرداخت.

برای مشاهده محصولات این گالری در زمینه محصولات فنگ شویی، کافیست که اینجا  کلیک کنید. همچنین شما می­توانید برای دریافت وقت مشاوره رایگان با کارشناسان گالری الیاهو، با پشتیبانی این سایت تماس حاصل فرمایید.

 

 

مشتری گرامی، نظر به نوسان متداول موجودی و قیمت کالاها، لطفا قبل از هر گونه ثبت سفارش از قیمت و موجودی کالا اطمینان حاصل فرمایید.